Czym jest negocjacyjne Morze Postawy? Dlaczego każdy prawnik powinien je znać?
7 Mórz Negocjacji oblewa Ziemię Biznesu.
Wśród nich najmniej znane, omijane i niezbadane jest Morze Postawy (Mindset Sea).
Najgłębsze z wszystkich 7 Mórz.
Morze, które skrywa potężne możliwości, jednocześnie niosąc za sobą najpoważniejsze zagrożenia.
W książkach czy na szkoleniach zwykle omijane – rzadko się o nim wspomina.
W dobie AI to właśnie Morze Postawy wymagać będzie wzmożonej penetracji. Jak myślisz, dlaczego?
Czym więc jest Morze Postawy na mapie 7 Mórz Negocjacji?
Morze to jest nastawieniem i zaangażowaniem.
Jest intencją.
Jest zobowiązaniem.
Nawigując negocjacjami w stronę Mądrego Porozumienia przemierzamy je i to za każdym razem.
Zawsze.
Choć często nieświadomie.
Czego możesz się spodziewać nawigując po Morzu Postawy:
1. Przezwyciężanie Sceptycyzmu
Dla jasności. Zdrowy sceptycyzm nie jest zły. Jest potrzebny, m.in. żeby realnie oceniać sytuację. Bardzo często jednak Scepcytyzm jest mielizną na Morzu Postawy z której trudno wyruszyć w stronę Mądrego Porozumienia.
Bo przecież nie ma sensu negocjować, gdy sceptycyzm wskazuje, że nie ma szans na wynegocjowanie tego czego chcemy. Do tego sytuacja jest ogólnie beznadziejna. Może i rzeczywistość jest beznadziejna, ale od tego są profesjonalni negocjatorzy, żeby stworzyć nową, lepszą rzeczywistość.
Jednym ze sposobów wyjścia z Mielizny Sceptycyzmu jest świadomość tego co wprawia negocjacje w ruch. Co jest ich paliwem/napędem. Żagle negocjacyjnego statku w ruch wprawia Wiatr Wartości. To Ty możesz kreować tę wartość, przygotowując się do negocjacji i nawigując nimi w odpowiedni sposób.
Staraj się więc dawać wartość. Prawdziwe, profesjonalne Negocjacje same w sobie tworzą wartość. Zadawaniem pytań czy słuchaniem – wartość tworzy się NIEZALEŻNIE od finalnego wyniku. Zdobywasz doświadczenia, zdobywasz kontakty, budujesz relacje i tworzysz proces twórczy zmierzający w stronę przyszłości. Przyszłości, a nie przeszłości wokół której skoncentrowane są w szczególności spory sądowe.
Więc w zdecydowanej większości przypadków wybierając kreowanie wartości, przezwyciężysz Mieliznę Sceptycyzmu i zbierzesz Owoce Morza Postawy.
2. Przekombinowanie Negocjacji
Przekombinowaniu negocjacji mówimy stanowcze NIE! Bo i po co komplikować coś co może być proste?
Sytuacja biznesowa często jest skomplikowana i złożona. Negocjacje mogą być zarówno skomplikowane, jak i proste. W zależności od tego jaka jest Twoja świadoma postawa wobec nich. Nie komplikuj tego procesu ponad miarę. Fundamenty i prostota są kluczem. Zwłaszcza w komunikacji, w przygotowaniach, w wyborze strategii.
Prostota wypiera skomplikowanie.
3. Będą Trudności.
Taki jest urok negocjacyjnej gry w nawigowanie w stronę Mądrego Porozumienia. Nie wszystko pójdzie gładko, problemy pojawią się i to wielokrotnie.
Trudności na Morzu Negocjacji sprawiają, że „na koniec dnia” satysfakcja będzie większa. Tym większe będzie zwycięstwo im więcej będzie trudności. Na dobrą sprawę, bez trudności satysfakcji nie będzie w ogóle. Za każdym razem, gdy rozmowy przebiegają zbyt gładko, gdy założenia negocjacyjne osiągamy bez wysiłku borykamy się z brakiem satysfakcji. To jest wiec jedna z konsekwencji braku trudności. Druga jest taka, że często finalnie kończy się to niedowiezieniem tematu (brakiem finalnego porozumienia) czy niewykonaniem negocjacyjnego porozumienia.
Żeby mieć Mądre Porozumienie musi być element konfliktu, rywalizacji.
Kreujmy (z głową) konflikty i rywalizację.
Przyjmujmy trudności z otwartymi rękami, zmierzajmy w ich kierunku, bo tylko poprzez nie zbierzemy Owoce Morza Postawy.
Do trudności nie warto podchodzić zbyt serio, ze zbyt dużym napięciem. Tak jak uczy psychologia sportu: sportowiec zbyt spięty nie prezentuje swoich faktycznych możliwości.
4. Obfitość
Negocjacje niosą ze sobą nieskończone możliwości.
Owoce 7 Mórz Negocjacji czekają na tych, którzy świadomie nawigują negocjacjami.
Wiele można zyskać negocjując. Unikając negocjowania szanse zyskania czegokolwiek maleją do zera.
Tak jak w totolotku, aby mieć szansę wygranej trzeba grać. Choć totolotka nie polecam.
Obfitość Owoców 7 Mórz Negocjacji wiąże się też z obfitością sytuacji, ludzi, zachowań, rozwiązań, pomysłów, stanowisk, perspektyw, niespodzianek które się z nimi wiążą.
Negocjacje oznaczają Obfitość, a nie ograniczenia. Przyjmuj tę obfitość z entuzjazmem i wypływaj na szerokie wody. Pobliski staw tego co znane i pewne może okazać się niezbyt obfity. Zwłaszcza w dłuższej perspektywie.
5. Ludzie łakną ludzi
Jesteśmy gatunkiem stadnym. W dobie pracy zdalnej, AI i pełnej automatyzacji warto szczególnie mieć na uwadze, że ludzie potrzebują ludzkiego czynnika. Biznes robi się z ludźmi. Relacje tworzą ludzie. Spory dotykają ludzi.
To jak ważny dla człowieka jest kontakt z drugim człowiek pokazuje popularność social mediów. Możesz tam wchodzić w interakcje i obserwować innych ludzi. Tak jamo jest w świecie negocjacji – element ludzki jest na wielu płaszczyznach ekstremalnie istotny. Wykorzystuj to w drodze do Mądrego Porozumienia. W dużej części decyzje podejmowane są przez ludzi, a nie wyłącznie przez zimnego excela. Warto być osobą z którą inne osoby chcą nawigować po 7 Morzach Negocjacji, a nie kimś kogo unikają jak Piratów (niekoniecznie z Karaibów).
6. Precyzyjnie określony proces
Podejście do negocjacji na zasadzie powtarzania skryptu nie sprawdza się. Nie warto podchodzić na zasadzie samych trików. Lepiej podchodzić na zasadzie pewnych tropów, którymi możesz podążać (ale niczego nie musisz).
Nie ma co liczyć na możliwość stosowania rozwiązań typu „kopiuj i wklej”, bo długoterminowo prowadzi to do niepowodzeń, choćby ze względu na brak autentyczności.
Musisz sam zanurzyć się w swojej ciekawości i po swojemu wykombinować jak być dobrym w te konkretne negocjacje.
Nie chcesz być FAKE.
Chcesz być prawdziwy
Chcesz być skuteczny.
O ile możesz dostać framework działania, to nie może to być całkowicie krok po kroku. Framework zawsze trzeba zaadaptować do swoich możliwości, do swojej sytuacji i swoich potrzeb.
7. Mindset Profesjonalisty
Zajmując się profesjonalnie negocjacjami wypadałoby robić to jak profesjonalista. Jak działa profesjonalista, jeśli chodzi o postawę?
Podążając za „Turning Pro” Pressfielda:
- Profesjonalista jest cierpliwy.
- Profesjonalista dąży do zachowania porządku.
- Profesjonalista rozprawia się z zagadkami.
- Profesjonalista działa w obliczu strachu.
- Profesjonalista nie akceptuje żadnych wymówek (po swojej stronie).
- Profesjonalista radzi sobie z sytuacją taką, jaką jest.
- Profesjonalista jest przygotowany.
- Profesjonalista nie chwali się.
- Profesjonalista poświęca się opanowaniu sztuki.
- Profesjonalista nie waha się prosić o pomoc.
- Profesjonalista nie bierze porażki ani sukcesu osobiście.
- Profesjonalista nie utożsamia się ze swoimi narzędziami.
- Profesjonalista jest rozpoznawalny przez innych profesjonalistów.
To tyle na dziś.
Daj znać proszę co myślisz o Morzu Postawy.
Zapowiadany tutaj negocjacyjny framework nadchodzi. 7 Mórz Negocjacji ujrzy światło dzienne. Bądź przygotowany.
Dzięki, że dotarłeś do końca.